Meditace

Meditace, ticho. Zní to trochu spirituálně, exoticky. Něco mimo nás, co bychom vůbec nezvládli.

Ano, v dnešním světě již téměř nenajdeme místo, kde je ticho. A přitom již i lékaři a věda tvrdí, že meditace je jedna z nejdůležitějších věcí  pro naše zdraví.

Co je to meditace?

Meditace je slovy Wikipedie „technika prohlubování soustředění”. Každý si pod meditací představí něco trochu jiného. Já vnímám meditaci jako transformační změnu na úrovni nervového systému.

A hledět do sebe při meditaci…. To je dost těžké, náhodou bychom tam mohli něco najít,  něco, co nechceme vidět… naše odvrácené já. Něco, co jsme si uložili do pytle pěkně až na jeho dno a s tím pytlem jdeme životem.

Jenže ten pytel nás pak tíží, a jak život jde, dostaneme se do bodu, že už ho neuneseme. Určitě znáte lidi v  okolí,  kteří pak pod tíhou starosti onemocní,  jsou ve stresu nebo v depresi.

Meditace Mohendžodáro

V Mohendžodáru máme speciální meditace zaměřené jen na ženy a jejich přirozenou potřebu tanečního pohybu, zpěvu a hloubky. Podporují rozvoj žen. Evropské ženy ani nevědí, že jsou přetížené a mysl jim stále jede. Opakují tak moc vzorce podle svých maminek a babiček, že ani nevidí že dělají víc, než musí.   

Meditace je pak cesta kupředu s čistou hlavou a zdravým tělem. Je náročnější, pomalejší, ale o to účinnější.

Jak s meditací začít?

Za sebe doporučuji meditovat, meditovat a meditovat. Je to jako děti ve škole v první třídě, nejprve se učí čárky, písmenka a pak teprve celá slova a věty. A stejné je to i s meditací. Naučíš se nejprve fyzický pohyb, napojení na dech a pak teprve připojíš emoční naladění nebo emoci.

Pak teprve se děje ten zázrak a umíš meditovat. 

Mantry

Mantry jsou opakované zpěvy posvátných slov nebo hlásek rezonujících s různými částmi našeho těla. Jsou skvělý způsob jak s meditací začít, protože mysl zaměstnává jen jedna opakující se věta.

Zkuste si například otevřít hrudník s doširoka rozpaženýma rukama a zpívat hlásku „á”. Rezonuje a otevírá srdce. Proto slova jako láska jsou tak oblíbené v písničkách. Protože zpívat může být pro někoho dost velká výzva, nemusí být tato technika pro každého. Osobně jsem se účastnila zpěvu manter dva roky jako součást výcviku a pak teprve se uvnitř něco změnilo, uvolnilo a s uvolněním se do zpěvu jsem si uvolnila cestu sebevyjádření. Zlepšila jsem si komunikaci v práci a dostávala jsem od klientů více peněz. Připadala jsem si jako  ve scénce z Asterix a Obellix “zasypte ho zlatem”. 

Wim Hof a jeho dýchací techniky

Jak vám Wim Hof seděl? Jak vám to šlo? Věřím, že mnoha z vás to otevřelo oči, ale je tam malé „ale“.

Spousta žen na podobných dýchacích technikách začínala. To ale není ženská cesta, cesta ženy je jemná a ne tak násilná. Žena se může otužovat, ale jen tolik, kolik jí vlastní tělo dovolí a nepůjde přes jeho limity. 

Kdy a jak často meditovat?

Vytvořte si z toho rituál. Nejprve se naučte, třeba i ve skupině, nebo na kurzech pravidelnost. Naučíte se tak soustředit na sebe. Pak se může každá činnost stát meditací. Pro někoho to je kouření, ranní káva, ale my můžeme meditovat i při mytí nádobí a na kole. A kde je ten rozdíl? 

V tom, kolik jsme napojeni na sebe a nebo odpojeni. Jak moc jsme schopni vnímat sebe a své pocity, analyzovat, zpracovávat a vypouštět.  

Při skupinové meditaci pomůže kolektiv. Díky tomu, co jiný při meditaci tvoří, nebo vidí, se můžeš nechat inspirovat. To, co by tě nikdy ani nenapadlo, že v sobě máš, náhle vyplyne na povrch. A můžeš vypustit energie, které ti brání v rozletu. 

Kde meditovat?

Při meditaci doma se můžeš cítit intimně, chráněně, bezpečněji. Člověk od člověka tě to posune víc, nebo méně. Jsou lidé, kteří v sobě mají tak hluboké bloky, že nejsou schopni je ventilovat  ani před sebou, natož, aby je projevili před ostatními. Co je však dobré vědět, že každý se u meditace věnuje sám sobě. A okolí ho jen podpoří, nikdo nehodnotí ostatní. Naopak. Projeví svou účast. To je ten léčivý okamžik meditace.